Jak nauczyć psa aportować?

Mogłoby się wydawać, że aportowanie to jedna z najprostszych sztuczek, jakiej można nauczyć psa. Tymczasem kto próbował tego dokonać, ten wie, że to wcale nie takie łatwe! Pies nie zawsze chce biegać za przedmiotem, nie wspominając już o przynoszeniu go i oddawaniu właścicielowi.

Ponadto, predyspozycje psów mogą się różnić w tym zakresie. Naturalnie, najszybciej sztukę aportowania pojmą psy myśliwskie. Jednak właściciele innych ras - głowa do góry! Każdy pies bowiem jest inteligentnym zwierzęciem - w przypadku niektórych trzeba się po prostu uzbroić w większą cierpliwość. Oto kilka wskazówek, jak pokonać podstawowe trudności:

Jak nauczyć psa aportować? Co jest potrzebne?

Przede wszystkim pies i wspomniana cierpliwość, bez której nauka może stać się torturą dla zwierzęcia jak i ludzkiego partnera - w dodatku nieefektywną. Należy szczególnie zadbać o aport, który będzie dostosowany do masy zwierzęcia oraz w pełni bezpieczny. Zbyt mały przedmiot może zostać przypadkowo połknięty przez pupila! Nie obejdzie się oczywiście bez nagród - słownych oraz smakołyków. Można zainwestować także w kliker, który będzie sporym ułatwieniem w nauce sztuczek.

Trudne początki

Pupil nie zawsze od razu wykazuje zainteresowanie aportem. Każdy przejaw zaciekawienia nim należy zaznaczyć, np. chwaląc psa słownie lub za pomocą klikera - a następnie nagradzać. Po kilku próbach, pies powinien zrozumieć o co nam chodzi.

Kiedy zaczynają się schody

Jak nauczyć psa aportować, kiedy ten nie przynosi aportu z powrotem a zamiast tego, upuszcza go lub zaczyna się nim bawić? Jedną z polecanych metod jest delikatne cofanie się i nagradzanie zwierzęcia za każde trzymanie aportu w pysku. Aby wytrenować u ulubieńca umiejętność oddawania rzuconego przedmiotu do rąk, warto próbować wymienić go na drugi aport, lub jedzenie. Nigdy nie należy biegać za psem, co zmotywuje go raczej do zabawy w ganianego.

Cała sztuka aportowania polega przede wszystkim na wyrobieniu odpowiednich skojarzeń. Jeśli aport będzie kojarzył się z zabawą, a nie przymusem, to każdy pies powinien prędzej czy później nabyć tę umiejętność.