Jak wybrać rasę psa – poradnik

Psi przyjaciel to bardzo cenna relacja. Wielu z nas chciałoby mieć psa albo też nasze dzieci zgłaszają taką potrzebę. Warto jednak wiedzieć, że przeróżne psy mają zupełnie inne charaktery. Jaką rasę psa wybrać?

Prosta odpowiedź? Niemożliwa!

Przede wszystkim należy P5xSE6EBS7podkreślić, że ten artykuł nie da nam gotowej odpowiedzi na nurtujące nas pytanie. Ras psów jest bardzo dużo i każda ZxxWPB7RX z nich się od siebie czymś różni. Dlatego zamiast pytania - jaką rasę psa wybrać, lepiej jest zapytać siebie samych - co wziąć pod uwagę podczas wyboru psa.

Charakter psa i właściciela

Przede wszystkim warto podkreślić, że generalnie rzecz ujmując pan i jego pupil powinni mieć podobne charaktery. Wybierając zatem psa zwróćmy uwagę na to, czy jest on przyjazny w stosunku do ludzi, czy lubi aktywność fizyczną oraz co ważniejsze - czy jej wymaga. Niektóre psy bowiem potrzebują naprawdę bardzo dużo ruchu - sprawdźmy wcześniej czy będziemy to w stanie zapewnić naszym pupilom.

Psi przyjaciel dzieci

Trzeba także koniecznie wziąć pod uwagę stosunek psa do dzieci. Pomyślmy, czy jest nam to obojętne i wolimy typowego psa - stróża, czy też albo mamy sami dzieci albo często odwiedzają nas rodziny z dziećmi. W tym przypadku lepiej będzie kupić przedstawiciela łagodniejszej rasy.

Psia pielęgnacja

Pamiętajmy także o tym, że psy przecież trzeba myć, czesać... Niektóre wymagają takich zabiegów pielęgnacyjnych bardzo rzadko, inne zaś muszą często być nim poddawane.

Dom a może blok?

Weźmy także pod uwagę to, że nie każdy pies może zamieszkać w bloku. Czasem dla niego będą to zbyt ciasne pomieszczenia, a dla właściciela - prawdziwy problem.

Psie testy

Jak zatem widać - bardzo dużo jest zmiennych, które musimy wziąć pod uwagę. Trudno jednak wymagać od nas, abyśmy czytali opis absolutnie każdej rasy - nikt z nas nie ma przecież tyle czasu. Dlatego też warto wykonać wstępnie kilka testów, w których podamy nasze preferencje i otrzymamy jako wynik kilka ras psów, które najbardziej do nas pasują. Takie testy na pewno będą stanowiły bardzo cenną wskazówkę, jaką rasę psa wybrać.