Jaka rasa psa jest odpowiednia dla dzieci?

Dowiedzione jest przez naukowców, że przebywanie w otoczeniu zwierząt, bardzo uwrażliwia człowieka, czyni go empatycznym i cierpliwszym.

Każdy posiadacz jakiegoś zwierzaka doskonale wie, że opieka nad pupilem wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale z wieloma obowiązkami. W przypadku małych zwierząt klatkowych czyli świnek morskich, chomików, myszek czy ptaków – opieka ogranicza się do karmienia, przebywania ze zwierzakiem i zapewnienia mu odpowiedniego komfortu życia. Natomiast posiadanie psa, to już inna „para trampek” - pies oprócz pożywienia i legowiska musi mieć możliwość wybiegania się, długich spacerów, minimum tresury, przebywania z opiekunem na co dzień, głaskania, chwalenia i tym podobnych czynników. Gdy jest pozostawiony sam sobie, staje się osowiały, smutny, zagubiony, a czasami agresywny. vECwjBBe9b

Nieprzemyślany prezent

Wielu rodziców, nieraz bezmyślnie kupuje dziecku psa „bo taki śliczny”. Wc9mrsUMz6 Jeżeli nie uświadomimy dziecku, że uroda to nie wszystko, a żywe zwierzę w żadnym razie nie nadaje się na zabawkę, po pewnym czasie sami będziemy musieli zająć się opieką nad psem bo dziecku przestanie się to podobać. Jeżeli jednak sprawa psa została z dzieckiem dokładnie omówiona i zaakceptowana to należy zdecydować jaka rasa psa będzie najbardziej odpowiednia.

Wymagane cechy psiego charakteru

Pies powinien wykazywać instynkt opiekuńczy w stosunku do dzieci, jego charakter powinien być łagodny, więc rasy typu obronnego jako towarzysza zabaw dziecka odpadają w zupełności. Można oczywiście spróbować go przyuczać do roli psa rodzinnego, ale geny powstałe w wyniku hodowli rasy obronnej pozostają w zwierzęciu na zawsze. Nie znaczy to, że dziecko może być narażone na agresję psa, ale znaczy to, że w przypadku bronienia go przed ewentualnym zagrożeniem, swoim działaniem może zrobić mu krzywdę.

Najczęściej polecana rasa psa dla dzieci

Wszystkie te wymienione rasy wykazują ogromną cierpliwość w stosunku do dzieci, chęć zabawy, opiekuńczość, troskliwość i czujność na nieprzewidziane okoliczności.

Rozwaga i czujność rodzicielska bardzo pożądana

Oczywiście nie ma gwarancji, że wybrana rasa ze względu na pozytywne opinie będzie idealnym psem rodzinnym; jak to się zdarza - „w każdej rodzinie trafi się czarna owca”, więc nawet najbardziej przyjaznemu zwierzęciu nie można zaufać w stu procentach. Pod żadnym pozorem nie można malutkiego dziecka pozostawić pod wyłączną opieką psa, nawet gdy jesteśmy w pobliżu – pies to tylko zwierzę, jego przodkami były drapieżniki, a geny przodków przenoszą się z pokolenia na pokolenie.